Revitalizácia Čerešňového sadu
Súčasný porast drevín bol dôkladne zinventarizovaný počas vegetačného obdobia a tak mohli byť spoľahlivo určené všetky druhy drevín.
Rok:2021Lokalita:PrievidzaAutor:Marek Sobola, Ján JaníkZdieľať:
Revitalizácia Čerešňového sadu
Na základe druhového zloženia, lokalizácie ako aj stavu drevín boli mnohé ponechané ako súčasť budúcej kompozície. Navrhované vegetačné úpravy vychádzajú z potrieb kladených na typ zelene v blízkosti väčších obytných súborov. Riešenie krajinárskych úprav je jednoduché a vyplýva z celkového funkčno-prevádzkového riešenia. Základ tvoria trávnikové plochy s výsadbami stromov, kríkov a trvaliek, pričom budú zakomponované aj existujúce stromy. Významným kompozičným prvkom budú trvalkové záhony a suché potoky vo svahu.
Centrálnym a východiskovým bodom pre návštevu územia bude väčšia zhromažďovacia plocha s lavičkami spojená logickými okruhmi chodníkov. Všetky plochy budú tvorené mlatovým povrchom. Severozápadne vedľa centrálnej plochy sa nachádza vybudovaný areál určený na venčenie psov, ktorý nespadá do riešeného územia. Pod ním bude vybudovaná Dažďová záhrada. Dominantou celej plochy bude elipsovitá aleja kvitnúcich okrasných čerešní, ktorá bude nadväzovať na centrálnu plochu.
Trávniky navrhujeme ako plochy s nižšou intenzitou kosenia, aby sa zachoval prírodný ráz územia a zároveň podporila biodiverzita. Tá bude podporená aj Vtáčou zónou s pítkami pre vtáctvo umiestnenými v záhone z okrasných tráv. Pítka budú v žiarivej farbe a stanú sa akousi umeleckou skulptúrou v Čerešňovom sade. Hlavná farba skulptúry je odvodená z kvetu čerešní (Výkres 10).
Takto navrhnuté krajinárske úpravy reflektujú na súčasný trend krajinárskej architektúry v mestskom prostredí s cieľom pracovať s terénom, využiť vodu v krajine a získať, resp. udržať variabilitu biotopu, ktorý by mal byť atraktívny nielen pre človeka, ale aj pre rastliny a živočíchy.