Lietavský hrad
Lietavský hrad je okrem monumentálnej architektúry výnimočný aj spôsobom jeho konzervácie. Práve tu sa začali pretavovať teoretické poznatky o využití integrovanej zelene ako architektonicko-účelného prvku do metodiky obnovy a konzervácie hradných ruín.
Rok:2015/2023Lokalita:LietavaAutor:Marek SobolaZdieľať:
Lietavský hrad
Od roku 2015 boli na Lietavskom hrade zrealizované viaceré prvky integrovanej zelene. Na realizáciu bol použitý ľahčený extenzívny substrát s primiešaním stavebnej sutiny. Základným výsadbovým druhom je zmes rozchodníkov (Sedum sp.), najpoužívanejšieho druhu pri zakladaní extenzívnej zelene, ktorých botanické zloženie sa bude časom prirodzene obohacovať náletmi iných bylín z okolitého prostredia a strecha tak dostane prirodzenejší ráz. Mimoriadny význam integrovanej zelene na Lietavskom hrade je tiež ich využitie pre reštitúciu jasoňa červenookého (Parnassius apollo Linnaeus, 1758), vzácneho motýľa, ktorý bol v minulosti bežným druhom všade tam, kde našiel vhodné podmienky pre svoju existenciu. Navrhnutím druhovej skladby by pre jasoňa červenookého vznikli nové, alebo obnovené pôvodne existujúce lokality ktoré by vyhovovali potrebám tohto vzácneho druhu.
Zelené rozchodníkové strechy by tak okrem ich výborných vlastností ovplyvňujúcich samotnú stavbu a krajinotvorbu, mohli slúžiť aj iným živočíšnym druhom ako náhradné biotopy.. Pozitívom Lietavského hradu je aj fakt, že pod hradom bol vyklčovaný približne 130 metrový pás, aby hrad vynikol pri diaľkových pohľadoch a táto plocha bude udržiavaná ako lesopark s veľmi riedkym porastom listnatých drevín.