A new heraldic project for The Teutonic Order / Erb pre rád Nemeckých rytierov

Rád nemeckých rytierov (oficiálny názov: Rád bratov nemeckého domu Panny Márie v Jeruzaleme, latinsky: Ordo domus Sanctæ Mariæ Theutonicorum Hierosolymitanorum) je nemecký, pôvodne stredoveký rytiersky rád a v súčasnosti náboženský rehoľný rád. Je jedným z rytierskych rádov, ktoré vznikli počas križiackych výprav na území Jeruzalemského kráľovstva s cieľom ochrániť pútnikov ku Kristovmu hrobu a tiež obrany kresťanských území na východe. Rád zohral významnú úlohu v dejinách Poľska a Litvy. Bol som oslovený a poverený ICLic. Mag. theol. Milošom Záreckým OT, generálnym radcom a štatutárom Nemeckého rádu na Slovensku k vytvoreniu heraldického symbolu pre Konvent Bratov Domu Panny Márie Jeruzalemskej na Slovensku. Dňa 2. júla 2018 bol erb zapísaný do Heraldického registra Slovenskej republiky pod signatúrou W394/2018.

Blazón erbu: Strieborno-modro štiepený štít, v prvom poli čierny latinský kríž, v druhom poli pred zlatou biskupskou berlou na zelenej oblej pažiti strieborný, zlatonohý kohút v striebornej zbroji so zlatým zobákom, červeným jazykom a hrebeňom. Nad štítom sa vznáša čierny kňazský klobúk na každej strane s tromi bielymi strapcami na bielej šnúre. Vysvetlenie významu jednotlivých prvkov erbu: Prvé pole štítu je znamenie Rádu bratov z nemeckého domu Panny Márie v Jeruzaleme, symboly v druhom poli korenia v symbolike sv. Valentína, ktorý je patrónom kaplnky konventu. Berla a kohút sú atribúty sv. Valentína, biskupa. Na fotografii nižšie je súčasný veľmajster rádu P. Frank Bayard OT a emeritný veľmajster opát Bruno Platter OT.

The Order of Brothers of the German House of Saint Mary in Jerusalem (Latin: Ordo domus Sanctæ Mariæ Theutonicorum Hierosolymitanorum, German: Orden der Brüder vom Deutschen Haus der Heiligen Maria in Jerusalem), commonly the Teutonic Order is a Catholic religious order founded as a military order c. 1190 in Acre, Kingdom of Jerusalem. The Teutonic Order was formed to aid Christians on their pilgrimages to the Holy Land and to establish hospitals. Purely religious since 1929, the Teutonic Order still confers limited honorary knighthoods and perform charitable work. The Convent of the Teutonic Order is in operation in Slovakia. A new coat of arms was adopted for the convent on July 2, 2018 and is registered in the Heraldic Register of the Slovak Republic. I am an author this coat of arms from the credentials of ICLic Mag. theol. Miloš Zárecký OT, General Counselor and Statutory Representative of the Teutonic Order in Slovakia. The photo above shows the current grandmaster P. Frank Bayard OT and emeritus grandmaster of a Teutonic order Bruno Platter OT.